Ciekawostki
Typografia

Początki piłki ręcznej w Gryfowie Śląskim sięgają roku 1964, kiedy to drużyna z naszego miasta występowała pod nazwą LZS Gryf.

Trzon drużyny stanowili uczniowie gryfowskiej „zawodówki”, gdzie lekcji W-F uczył pan A. Gąsiorowski. Jak wspomina były zawodnik pan Czesław Głos - „Na mecze wyjazdowe, jeździło się pociągiem, często z przesiadkami, nocowało się gdzieś , rano rozgrywało się mecz i wracało się znów pociągiem do domu. Następnego dnia trzeba było wstać i iść do szkoły. Do lekcji należało być przygotowanym, gdyż dla zawodników nie było taryfy ulgowej. Prawie zawsze po meczu, wzywani byliśmy do tablicy, gdzie odpytywał nas nasz trener A. Gąsiorowski. Warunki transportu trochę się poprawiły się gdy powstał klub „Gryfex”. Wtedy jeździło się na mecze „budami”. Na co dzień wożono w nich uszytą przez GZPO garnitury. W niedzielę wstawiano drewniane ławki i tak zamknięci w „budzie” bez okien i z wywracającymi się na każdych zakrętach ławkami jeździło się na mecze. Lecz nikt nie narzekał, panował wtedy entuzjazm i chęć do gry”. Jak wspomina Jan Mielniczyn - „ Nie raz te „budy” były obrzucane kamieniami przez wściekłych, kibiców przegranych drużyn''. 

Image118Pamiętam też mecz, wspomina pan Mielniczyn , z Borem Oborniki, gdzie sędzia wypaczył wynik. W przypadku naszej wygranej do klasy rozgrywek miał wejść zespół z Jeleniej Góry. Chłopaki z Jeleniej przyjechali na mecz by później z nami świętować awans. Lecz niestety, dzięki sędziemu przegraliśmy jedną bramką i wszedł zespół Boru. Jeden z naszych zawodników podziękował za mecz sędziemu, mocnym kopnięciem w tylną część ciała, gdy schodziliśmy z boiska. Mecze wyjazdowe obejmowały cały Dolny Śląsk. Piłka ręczna była popularna. Oprócz wyjazdów do Wrocławia gdzie nasz klub „Gryfex” grał z „Śląskiem Wrocław” i „AZS Wrocław”. Nasz zespół odwiedzał takie miejscowości jak : Św. Katarzyna, wspomniany już „Bór” Oborniki Śl.,Trzebnica, Środa Śl., Świdnica, Świebodzice, Dzierżoniów, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Milicz, J. Góra, Głogów, Zgorzelec, Leszno, Złotoryja, Legnica, Lubin, „Chojnik” Cieplice, Lubomierz, Mirsk, Płakowice, Jaczków, Bolków. W „Gryfexie” grali: Cz. Głos, H. Sioch, J. Pietruszka, Cz. Kiżuk, K. Kiżuk, rkoczorowski_01B. Rymek, S.Cena, S. Juralewicz, L. Duszyński, Z. Zatoński, J. Mielniczyn, E. Przywarty, J. Leszczyński, J. Gałecki, Z. Pielechaty, Z. Przywarty, H. Przywarty, A. Stefanek, Z. Wygoda, W. Sznurowski, T. Nowosielski, A. Szukiewicz, K. Juchniewicz, J. Szukiewicz, P. Głos, B. Głos, J. Rymek, A. Gawroński, F. Biernacki, J. Jaranowski, W. Marzec, A. Lesiński, Cz. Moroz,Z. Greniuk, R. Kaczorowski, F. Makarewicz, Z. Deptuła, A. Cena, H. Cena, E. Cena, H. Macewicz, E. Maczuga, L. Szymkowiak, Z. Góralski, M. Góralski,R. Baranowski, F. Adamowicz,E. Luty, Z. Gryksa, K. Makarewicz. B. Pieniążek. Lata 80-te, to podtrzymanie prymatu naszego klubu w regionie. Zmiana pokoleniowa odbyła się bezboleśnie, przyszli godni następcy starszych zawodników: Z. Waszkiel, M. Gałka, M. Suproń, T. Giruć, J. Bursacki, M. Bursacki, A. Sawicki, W. Sawicki, z Jeleniej Góry dojeżdżał A. Śmigasiewicz, M. Głos, A. Głos, A. Stolarski, J. Żebracki. Byli też utalentowani młodzicy, prowadzeni przez pana Czesława Głosa – J. Piechówka, J, Dziewit, K. Semków, W. Żebracki, D. Gerlach, T. Koćmierowski, M. Kacperkiewicz, K. Michnowicz, R. Malejki, P. Pilichowski. W 1988 roku juniorzy zajęli pierwsze miejsce w turnieju piłki ręcznej drużyn Dolnego Śląska, pokonując „Zagłębie Lubin” i „ Miedź Legnicę”. Najlepszym bramkarzem turnieju został syn pana Czesława, Mariusz Głos. Klasę swoją potwierdził później, zostając najlepszym bramkarzem Czwartego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Prezesa Klubu „Gryfex”. Ostatnim meczem w historii naszego klubu, był mecz oldboyów z zaprzyjaźnioną drużyną oldboyów „Górnika Złotoryja” Było to w 1992 roku i ten rok można uznać za koniec piłki ręcznej w Gryfowie Śląskim. Szkoda !

 

Dziękuję za cenne informacje z dziejów klubu „Gryfex” panu Cz. Głosowi, J. Mielniczynowi oraz bardzo dziękuję pani Juralewicz za udostępnienie zdjęć.

 

 

Dodaj komentarz