Aktualności
Typografia

Dziś w nocy (13-04 –2014) - doszło do katastrofy budowlanej w Gryfowie Śląskim. Na ulicę Sanatoryjną runął zabytkowy fragment muru obronnego naszego miasta. Kamienne głazy sprasowały niżej stojący garaż wraz z stojącym w nim samochodem. Garaże zbudowane przy murach wiszą w powietrzu. Mury które przez 770 lat broniły miasta przed atakami Husytów czy też ostrzałem artyleryjskim wojsk austriackich w czasie wojen śląskich. Odpierały ataki wojsk rosyjskich w czasie wojen Napoleońskich. Rozpadły się niebohatersko, błędy i brak kontroli budowlanej. Doprowadziły do tego że zwyczajny rozszczelniony zbiornik na szambo, wyciek nieczystości, ujście niekontrolowane gazów doprowadziły do pęknięcia a następnie do rozsadzenia zabytkowych murów. Mieszkańcy kamienic i właściciele garażów mówią że zawiadamiali władze o zagrożeniu już trzy miesiące wcześniej. Jednak jak zawsze u nas musi się najpierw zdarzyć by potem zaradzić. Są również opinie że natężony ruch samochodów ciężarowych -Tirów przejeżdżających przez miasto mogło być jedną z przyczyn katastrofy. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Obecna sytuacja wymaga poważniejszego podejścia do odbudowy i konserwacji murów obronnych oraz zagospodarowania przestrzeni wokół nich by były autentyczną atrakcją turystyczną naszego miasta Gryfowa Śląskiego.

 

Dodaj komentarz