19
Fri, Jan
0 New Articles

Zabytki
Typografia

Schronisko Iserkammbaude leżało na wysokości ok. 1002 m. n. p. m. Zbudowane zostało pomiędzy 1840, a 1850 przez Benjamina Sendlera.

Początkowo była to gospoda (Gasthaus zum Iserkamm) odwiedzana przez wędrowców, woźniców i mieszkańców Groß-Iser, którzy wstępowali tu aby odświeżyć się po wyprawie do Świeradowa.

iserkammbaude2Gdy Benjamin Sendler zginął w wypadku konnym w lipcu 1884 roku, gospodę przejęli Heinrich i Paulina Hirt z.d. Sendler (córka Sendlera). W znacznym stopniu zmodernizowali oni i przebudowali budynek. Na początku lat 20-stych XX wieku schronisko przejął ich syn Hermann z żoną Anną z.d. Richter (była siostrą właściciela schroniska Isermühle). W latach 30-stych ponownie rozbudowano schronisko i wprowadzona szereg ulepszeń. W pokojach gościnnych była ciepła i zimna woda oraz centralne ogrzewanie. W celu oświetlenia obiektu zakupiono generator prądu, a później także akumulatory, które co jakiś czas ładowano.

iserkammbaude5 Iserkammbaude, tak jak i schroniska w Groß-Iser była popularnym celem wycieczek, dlatego też o każdej porze roku panował tu wzmożony ruch. Nadal dobrze funkcjonowała tu gospoda. Do obsługi gości zatrudniono dwie kucharki i kelnerkę. Gustel Junker, oryginał z  Groß-Iser, swoją grą na cytrze i dowcipami dbał o rozrywkę dla gości.

iserkammbaude4Do Iserkammbaude należało 7 ha. łąki, gospodarze hodowali więc krowy. Posiadali także dwa silne konie rasy Rheinlaender, którymi transportowali żywność i trunki ze Świeradowa.

Aż do 1945 roku Hermann i Anna Hirt byli jedynymi właścicielami Iserkammbaude. Po wysiedleniu zamieszkali w Arnstadt w Turyngii, gdzie Hirt podjął pracę jako pracownik leśny. Dziś po jego schronisku nie ma śladu.

Dodaj komentarz