Postacie
Typografia

 

joomplu:3351Spacerując po parku im. Adama Mickiewicza w naszym miasteczku. Mijamy często pusty cokół z niemieckimi zatartymi już napisami. Na cokole tym stał żołnierz jak widać na starych przedwojennych zdjęciach. Pomnik został postawiony celem upamiętnienia poległych młodych mieszkańców naszego miasta w czasie I Wojny Światowej. Pod koniec marca 1945 roku, gdy toczono ciężkie walki w okolicach Lwówka Śl. i Lubania Śl. Żołnierz został zdjęty z cokołu i schowany na terenie parku. Dokonali tego członkowie miejscowej grupy HJ, słusznie rozumując że pozostawienie tej rzeźby na cokole mogło doprowadzić do jej zniszczenia przez nacierające wojska radzieckie. Dlaczego zależało ówczesnym gryfowianom na ocalenie tej rzeźby ? Głównym powodem było to że autorem tego pomnika był urodzony w Gryfowie Śląskim 08 lutego 1898 roku, Walter joomplu:1429joomplu:3350Volland. Rodzina Volland mieszkała w Gryfowie Śląskim od 1784 roku z pokolenia na pokolenie zajmując się stolarstwem. Walter był najstarszym synem majstra stolarskiego Gustawa Vollanda i w latach 1904 do 1912 roku uczęszczał do ośmioklasowej, ewangelickiej szkoły podstawowej w Gryfowie. Jego pasja i zamiłowanie do „ robienia” w drewnie, skłoniła do zapisania się do Szkoły Snycerskiej w Cieplicach ( dziś Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach). Jak sam wspomina - „ miałem dobrych nauczycieli takich jak Gustav Hering, Hans Borchenberger, Cirillo dell’ Antonio i Friedrich Hüllwerk” Głównym celem szkoły było kształcenie wysokiej klasy rzemieślników - rzeźbiarzy, snycerzy i stolarzy. W latach 1922–1940 funkcję dyrektora szkoły pełnił Cirillo dell’ Antonio. Dzięki jego aktywnej działalności zyskała ona bardzo dobrą renomę i kształciła coraz większą liczbę młodzieży z kraju i z zagranicy. Sukcesy szkoły zostały ukoronowane przyznaniem w 1935 r. tytułu Szkoły Mistrzowskiej dla Rzeźbiarzy Stolarzy. Uczniowie wraz z nauczycielami realizowali liczne zlecenia na pamiątki, meble, detale snycerskie, rzeźbione drogowskazy, krzyże cmentarne, szopki bożonarodzeniowe, podejmowali się też wykonania wyposażenia całych kościołów (m.in. w 1907 r. ambona i ołtarz główny ewangelickiego kościoła św. Łazarza w Poznaniu, 1910 r. wyposażenie kościoła w Legnicy, 1912 r. dwunastu apostołów w złotej sali poznańskiego ratusza oraz płaskorzeźby przedstawiające epizody z dziejów Jeleniej Góry w sali rajców miejskiego ratusza, które istnieją do dzisiaj. Walter Volland w 1916 roku zdaje egzaminy czeladnicze i udaje się na „wędrówkę”. Wędrówka to stary zwyczaj niemieckich rzemieślników. Młodzi fachowcy po zakończeniu szkoły obowiązkowo musieli przez rok przepracować za darmo (tylko za wikt i opierunek) w różnych zakładach, warsztatach na terenie całych Niemiec. Podpatrując pracę tamtejszych mistrzów. Walter Villand zaczyna swoją wędrówkę w Olszynie a kończy w Monachium. W miejscowości Goslar poznaje swoją żonę. Cały czas się uczy, zwiedza wystawy, muzea i uczęszcza na wieczorowe wykłady szkół artystycznych, dotyczącej sztuki i rzeźby. W 1922 roku do Cieplic ściąga go dyrektor jego szkoły professor dell’ Antonio. Zostaje wykładowcą w klasie snycerskiej. Za rzeźbę „ Chłopiec”otrzymuje w 1935 roku nagrodę miasta Wrocławia. W 1943 roku wcielony zostaje do Wermachtu. W sierpniu 1945 roku zostaje zwolniony z angielskiej niewoli i osiedla się w mieście rodzinnym swojej małżonki w Goslar. Tutaj tworzy dalej w drzewie, w kamieniu i brązie. Wykłada o rzeżbie na kursach i szkołach. Przewodniczy przez 20 lat grupie rzeźbiarzy „Hartz”. Mimo że jego rzeżby zdobią centralne miejsca w parkach różnych niemieckich miastach takich jak Goslar, Hameln i są znane. Sam rzeźbiarz pochodzący z Gryfowa jest trochę zapomniany. Brak literatury, katalogów z jego pracami i rozproszenie jego prac sprzyja zapomnieniu. Tak zawsze jest gdy sam artysta i jego serce oderwane jest od swoich korzeni. Jego znane rzeźby to - Die Reihergruppe, Der Knabe mit dem Salamander , Die Mauerläufer ,Der Heimkehrer ,Don Quichotte und Sancho Pansa.

Walter Vollant umiera w Goslar w 09 lipca 1980 roku. Czy jego Żołnierz wróci na cokół w gryfowskim parku ? Trudno powiedzieć ? To zależy od opini obecnych mieszkańców Gryfowa Śląskiego.

Żródło - Kulturportal West Ost - Idis B. Hartmann

Fachschule für Kunsthandwerker Jelenia Góra-Cieplice (Hirschberg-Warmbrunn), 1996.

 

Walter Volland_1Spacerując po parku im. Adama Mickiewicza w naszym miasteczku. Mijamy często pusty cokół z niemieckimi zatartymi już napisami. Na cokole tym stał żołnierz jak widać na starych przedwojennych zdjęciach. Pomnik został postawiony celem upamiętnienia poległych młodych mieszkańców naszego miasta w czasie I Wojny Światowej. Pod koniec marca 1945 roku, gdy toczono ciężkie walki w okolicach Lwówka Śl. i Lubania Śl. Żołnierz został zdjęty z cokołu i schowany na terenie parku. Dokonali tego członkowie miejscowej grupy HJ, słusznie rozumując że pozostawienie tej rzeźby na cokole mogło doprowadzić do jej zniszczenia przez nacierające wojska radzieckie. Dlaczego zależało ówczesnym gryfowianom na ocalenie tej rzeźby ? Głównym powodem było to że autorem tego pomnika był urodzony w Gryfowie Śląskim 08 lutego 1898 roku, Walter g-123różne_1Volland. Rodzina Volland mieszkała w Gryfowie Śląskim od 1784 roku z pokolenia na pokolenie zajmując się stolarstwem. Walter był najstarszym synem majstra stolarskiego Gustawa Vollanda i w latach 1904 do 1912 roku uczęszczał do ośmioklasowej, ewangelickiej szkoły podstawowej w Gryfowie. Jego pasja i zamiłowanie do „ robienia” w drewnie, skłoniła do zapisania się do Szkoły Snycerskiej w Cieplicach ( dziś Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach). Jak sam wspomina - „ miałem dobrych nauczycieli takich jak Gustav Hering, Hans Borchenberger, Cirillo dell’ Antonio i Friedrich Hüllwerk” Głównym celem szkoły było kształcenie wysokiej klasy rzemieślników - rzeźbiarzy, snycerzy i stolarzy. W latach 1922–1940 funkcję dyrektora szkoły pełnił Cirillo dell’ Antonio. Dzięki jego aktywnej działalności zyskała ona bardzo dobrą renomę i kształciła coraz większą liczbę młodzieży z kraju i z zagranicy. Sukcesy szkoły zostały ukoronowane przyznaniem w 1935 r. tytułu Szkoły Mistrzowskiej dla Rzeźbiarzy Stolarzy. Uczniowie wraz z nauczycielami realizowali liczne zlecenia na pamiątki, meble, detale snycerskie, rzeźbione drogowskazy, krzyże cmentarne, szopki bożonarodzeniowe, podejmowali się też wykonania wyposażenia całych kościołów (m.in. w 1907 r. ambona i ołtarz główny ewangelickiego kościoła św. Łazarza w Poznaniu, 1910 r. wyposażenie kościoła w Legnicy, 1912 r. dwunastu apostołów w złotej sali poznańskiego ratusza oraz płaskorzeźby przedstawiające epizody z dziejów Jeleniej Góry w sali rajców miejskiego ratusza, które istnieją do dzisiaj. Walter Volland w 1916 roku zdaje egzaminy czeladnicze i udaje się na „wędrówkę”. Wędrówka to stary zwyczaj niemieckich rzemieślników. Młodzi fachowcy po zakończeniu szkoły obowiązkowo musieli przez rok przepracować za darmo (tylko za wikt i opierunek) w różnych zakładach, warsztatach na terenie całych Niemiec. Podpatrując pracę tamtejszych mistrzów. Walter Villand zaczyna swoją wędrówkę w Olszynie a kończy w Monachium. W miejscowości Goslar poznaje swoją żonę. Cały czas się uczy, zwiedza wystawy, muzea i uczęszcza na wieczorowe wykłady szkół artystycznych, dotyczącej sztuki i rzeźby. W 1922 roku do Cieplic ściąga go dyrektor jego szkoły professor dell’ Antonio. Zostaje wykładowcą w klasie snycerskiej. Za rzeźbę „ Chłopiec”otrzymuje w 1935 roku nagrodę miasta Wrocławia. W 1943 roku wcielony zostaje do Wermachtu. W sierpniu 1945 roku zostaje zwolniony z angielskiej niewoli i osiedla się w mieście rodzinnym swojej małżonki w Goslar. Tutaj tworzy dalej w drzewie, w kamieniu i brązie. Wykłada o rzeżbie na kursach i szkołach. Przewodniczy przez 20 lat grupie rzeźbiarzy „Hartz”. Mimo że jego rzeżby zdobią centralne miejsca w parkach różnych niemieckich miastach takich jak Goslar, Hameln i są znane. Sam rzeźbiarz pochodzący z Gryfowa jest trochę zapomniany. Brak literatury, katalogów z jego pracami i rozproszenie jego prac sprzyja zapomnieniu. Tak zawsze jest gdy sam artysta i jego serce oderwane jest od swoich korzeni. Jego znane rzeźby to - Die Reihergruppe, Der Knabe mit dem Salamander , Die Mauerläufer ,Der Heimkehrer ,Don Quichotte und Sancho Pansa.

Walter Vollant umiera w Goslar w 09 lipca 1980 roku. Czy jego Żołnierz wróci na cokół w gryfowskim parku ? Trudno powiedzieć ? To zależy od opini obecnych mieszkańców Gryfowa Śląskiego.

Żródło - Kulturportal West Ost - Idis B. Hartmann

Fachschule für Kunsthandwerker Jelenia Góra-Cieplice (Hirschberg-Warmbrunn), 1996.

Dodaj komentarz